جوش روی پوست

در اکثر مواقع بر روی پوست نوزاد تازه متولد شده، جوش وجود دارد که جای نگرانی ندارد .اکثر این جوش‌ها بی‌ضرر هستند و خود به خود از بین می‌روند. عوامل ایجاد جوش در نوزادان عبارتند از:

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب، محفاظ خوبی برای پوست است،که با توجه به حساس بودن پوست نوزادان بهتر است ازکرم‌های ضد آفتاب فاقد اسید “پارآمینوبنزوئیک” (PABA) استفاده شود .برای کودکان بالای شش ماه، کرم ضد آفتاب باطیف گسترده SPF ۳۰ یا بیشتر توصیه می‌شود. استفاده از یک کرم ضد آفتاب با اکسید روی هم مناسب است. برای محافظت از پوست نوزادان کمتر از شش ماه باید با پزشک مشورت کرد.

استفاده از صابون‌های معمولی

استفاد از صابون‌های مایع ضدباکتری ممکن است برای کودکان دارای پوست حساس، محرک باشد. به گفته محققان برای از بین بردن میکروب‌ها، صابون معمولی و آب نیز به اندازه صابون‌های آنتی‌باکتریال موثر است.

استفاده از لوسیون‌ها

نرم نگه‌داشتن پوست نوزاد با لوسیون،ممکن است پوست‌های حساس، مخصوصا پوست کودکان مبتلا به اگزما را تحریک می‌کند.  برای پوست‌های خشک استفاده از صابون ملایم، حرکت آهسته و آرام حوله بر پوست پس از حمام کردن کودک نیز موثر است.

دستمال مرطوب یا لیف حمام؟

بعضی از دستمال‌های مرطوب بدلیل داشتن مواد نگه دارنده و الکل باعث تحریک پوست می‌شوند. در این موارد بهتر است از  لیف حمام مرطوب به خصوص در هنگام سفراستفاده شود.

استفاده از مواد شوینده 

به دلیل تماس پوست با مواد محرک مانند شوینده‌ها، منجر به ایجاد جوش‌هایی روی صورت نوزادان می‌شود. بهتر است از مواد شوینده ملایم بدون رایحه و رنگ استفاده کرد. و برای اینکه از خارج‌شدن بقایای مواد شوینده لباس‌های کودک مطمئن شویم بهتر است لباس های کودک را دوبار ابکشی کنیم.

استفاده از شامپو

قبل از شستشوی موی کودک باید به ترکیبات آن دقت کرد. مواد شیمیائی موجود در شامپوها و نرم کننده‌های مو، ممکن است باعث ایجاد جوش در پوست سر شود. بهتر است ازمحصولات طبیعی با کمترین رایحه و مواد شیمیایی توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *